דילוג לתוכן

מדינת המתוחכמים

ינואר 24, 2013

היום בבוקר התפרסמו תוצאות הבחירות לכנסת ה-19. לא אוסיף מילים על הררי המאמרים וטורי הדעות שעוסקים בהתפלגות המנדטים בין המפלגות ובחלוקה השטחית לגושים, אלא אתמקד דווקא בקולות שלא התגבשו לכדי מנדטים – הקולות ש"הלכו לפח". משום מה, גם בידיעות אחרונות וגם בגלובס (ובטח גם בגופי תקשורת אחרים)  מחשיבים את הקולות למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה כמבוזבזים. לכאורה, הדמוקרטיה בכלל, ושיטת הממשל הפרלמנטרית בפרט פשוטות בבסיסן: כל אזרח בעל זכות בחירה מצביע לגוף הפוליטי שמייצג אותו בצורה הטובה ביותר. כך אמור בית המחוקקים לייצג את רצון העם בקירוב טוב. אבל כמו שפורסם בטור דעה של חיים שיין שהתפרסם ב-17 בינואר בישראל היום "אזרחי ישראל חכמים להפליא. לצערי, בתקופת בחירות הם הופכים להיות מתוחכמים". טענה זו מתמצתת את הטרגדיה שקרתה בבחירות היום, וכנראה בהרבה מערכות בחירות קודמות (במקור הטענה דווקא באה לתמוך בהצבעה מסורתית למפלגות הגדולות: "ליכוד" ו"עבודה").

דוגמא מובהקת לכך ניתן למצוא במצבה בסקרים של מפלגת "קדימה" בחודש האחרון. לאורך הרבה שבועות "קדימה" לא עברה את אחוז החסימה באף סקר, ופתאום, לאחר שאחד הסקרים העניק לה את 2 המנדטים המיוחלים, היא קפצה ל-6 מנדטים (למיטב זכרוני לא היו אירועים או הכרזות חריגים בתקופה הנ"ל שעלולים להסביר את הקפיצה). מאחר וכל מנדט שווה בערך 30,000 קולות, יוצא ש-120,000 בעלי זכות בחירה שמאמינים שמפלגת "קדימה" מייצגת את דעותיהם בצורה הטובה ביותר בחרו להצביע למפלגה אחרת רק בגלל שחשבו ש"קדימה" לא תעבור את אחוז החסימה. יש כאן חוסר היגיון משווע – הרי כל אדם בודד יודע שקולו אינו משנה דבר גם כאשר המפלגה שהוא מצביע לה עוברת את אחוז החסימה בקלות, אולם זה לא מניא אותו מלהצביע. הטרגדיה לדמוקרטיה היא שמפלגה שמייצגת 5% מהאוכלוסייה עלולה לא לעבור את אחוז החסימה (שעומד על 2% מהקולות הכשרים) בגלל תחכום יתר של תומכיה, ולהוסיף חטא על פשע – גדל כוחם (בצורה ישירה) של חכי"ם המייצגים פחות טוב פלח זה של האוכלוסייה. לשם השוואה, האם אתם מדמיינים ש"יהדות התורה", שקיבלה 5.3% מהקולות, לא הייתה עוברת את אחוז החסימה? כנראה שהציבור החרדי נשאר חכם – ולא מתוחכם.

במקרה של "קדימה" קיימת שכבה נוספת של אירוניה שנעוצה בעובדה ש"קדימה" היא מפלגת מרכז. במצב זה, תחת הנחה ש"קדימה" לא עוברת את אחוז החסימה, קולות הבוחרים מתפלגים בין שאר המפלגות שעברו את אחוז החסימה ביחס לגודלן. ומה מייצג מצביע מרכז יותר מזה? אם דעותי במרכז המפה הפוליטית, ואין בנמצא מפלגה שמייצגת אותי (בגלל שלא עברה את אחוז החסימה), מה יותר טוב מאשר לפזר את קולי? במקום קול אחד ל"קדימה", אני מקבל רבע קול ל"ליכוד ביתנו", חמישית ל"יש עתיד", שישית ל"עבודה", עוד קצת ל"בית היהודי", טיפה ל"מרצ" וכו' – שיר הלל לפלורליזם. בכל מקרה כדאי למצביע הנ"ל להצביע לקדימה – יש לו תעודת ביטוח דמוקרטי.

ומה הייתם מייעצים לאדם שכל המפלגות האחרות נוגדות את תפישת עולמו? אם למשל הוא מאמין שאין מקום למדינה פלסטינית ממערב לירדן? הרי כל המפלגות שעוברות את אחוז החסימה בוודאות מכריזות על מוכנות להסדר מדיני כלשהו, אבל (כמעט) רק מפלגת "עוצמה לישראל" שוללות אותו על הסף. האם עדיף לאדם כזה להצביע מתוך תחכום ולמסור את הקול שלו למפלגה שמייצגת דעות ההפוכות משלו?! דבר כזה עומד בניגוד לעקרון שבבסיס הבחירות במשטר פרלמנטרי.

אז איזה קול הלך לפח? של המצביע האידאולוגי שמצביע למפלגה שמייצגת אותו בצורה הטובה ביותר מתוך תקווה שמספיק אנשים חולקים איתו את אותה עמדה? או של המצביע המתוחכם שבחר להצביע למפלגה אחרת – ובכך עלול לגרום למפלגה שמייצגת אותו בצורה הטובה ביותר לא תעבור את אחוז החסימה? לי התשובה ברורה והיא ההפך ממה שכתוב בידיעות אחרונות ובגלובס. 248,000 הישראלים שהצביעו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה הצביעו להן מתוך אידאולוגיה ותקווה לשינוי – ולא ביזבזו את קולם. אנשים אלה לא התפשרו על מפלגות "מרכז", שגם ככה עמדותיהן משתנות בהתאם לכיוון הרוח הפוליטית, אלא הלכו אחרי צו מצפונם – חגיגה לדמוקרטיה. דווקא 120,000 הקולות (ומי יודע כמה עוד) של אנשים שהתפשרו על מפלגות אחרות במקום "קדימה" (שבסוף עברה את אחוז החסימה!!!)  זרקו את קולם לפח.

לפני סיום, נפנה לרגע את תשומת ליבנו לאשמת התקשורת בתחזוק הטרגדיה. התקשורת תייגה את רוב המפלגות הקטנות כ"קיקיוניות" (ברות חלוף). בעידן התקשורתי ברור לכל שזו נבואה שמגשימה את עצמה. ובכלל, איך הם יודעים אילו מפלגות יישארו כאן? הרי "עלה ירוק" נמצאת איתנו כבר 14 שנים, ולא עושה סימנים של ייאוש, אך משום מה לא הכניסו את "יש עתיד" לקטגוריה זו למרות שהרוב המכריע של מפלגות המרכז לא שרדו יותר משתי קדנציות. למעשה, אם אתם חילונים ליברלים סביר להניח ש"ארץ חדשה", "עלה ירוק" או "אור" הכביכול קיקיוניות מייצגות אתכם בצורה הטובה ביותר. ממדגם קטנטן שעשיתי, רוב החילונים הליברלים לא שמעו על מפלגת "אור" למשל (שקיבלה רק 1,062 קולות). מי יודע, אולי אם היה מדגם שנותן לה 2 מנדטים (למשל כתוצאה מטעות בחישוב) התקשורת הייתה נותנת לה יותר חשיפה, אנשים היו מתעניינים במצע שלה, והיא הייתה מסיימת עם 10 מנדטים. מופרך? לא במדינת המתוחכמים.

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: